Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

ALEVİ ÖNDERİ ALİ YERAL’A “SENİ YAKACAĞIZ” DİYEREK NOT BIRAKTILAR! - Reyhanli Öncü Haber
   
 ALEVİ ÖNDERİ ALİ YERAL’A “SENİ YAKACAĞIZ” DİYEREK NOT BIRAKTILAR!

ALEVİ ÖNDERİ ALİ YERAL’A “SENİ YAKACAĞIZ” DİYEREK NOT BIRAKTILAR!
 Yazı Boyutu

 Tarih : 06.05.2013 - 12:16:47 


Hatay Artık Terör Örgütlerinin Cinayeti ile Anılan Bir Kent Oldu


AKP’nin özgürlük savaşçısı dediği terör örgütleri alevi önderleri tehdit etmeye başladı. Hatay halkının artık bu terör örgütlerinin saldırısı altında ve sindirilmeye çalışıldığı apaçık ortaya çıkmıştır.

Alevi önderlerinden ve Türkiye-Suriye dostluğunu savunan, Özgür Suriye Ordusu, El Kaide gibi terör örgütlerine karşı mücadelesi ile tanınan Ehl-i Beyt Derneği Genel Başkanı Ali Yeral’ın evine gece yarısı saldırdılar ve bir de not bıraktılar. (seni yakacağız) dediler.

Daha önce de Aydınlık ve ulusal kanal da haber yapmıştık. Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağ köylerinde Özgür Suriye Ordusu denilen terör örgütünün propaganda amaçlı Suriye askerlerini nasıl kurşuna dizdiklerini görüntülerini bırakmışlar ve “Alevi Arap ve Esad taraftarlarını bize getirin size para verelim” demişlerdi. Bu saldırı ile artık harekete geçilmiş oluyor.

Ali Yeral, İran’da bir konferans için gittiğinde Antakya’ya bağlı Ekinciler beldesindeki evine gece Saat: 01.30.sıralarında yatak odası tarafından kapıyı zorlayarak girmişler ve Yeral’ın aynasını, kapısını, elbiselerini parçalamışlar ve ortalığı dağıtmışlar. Bir de not bırakmışlar “seni yakacağız” demişler. Notu emniyet almış ve incelemeye almışlar. Çünkü duvardan çıkıp, balkon kapısına ulaşmışlar.

Yeral “Balkon kapısını zorlayarak girmişler, girdikleri gibi gözleri dönmüş şekilde elbiseleri dağıtmışlar, çarşafları, elbiseleri parçalamışlar. Yatak odasının tuvalet aynasını parçalamışlar. Burayı alt, üst hale getirmişler. Hanım başka oda da yatağından, ben yoktum, uluslararası İslam alimleri konferansı vardı ona katılmıştım. Kırma, dökme sesi üzerine hanım komşuları aramışlar, komşular silahını çekip, havaya ateş açmışlar, ondan sonra bu haydutlar kaçarak kayıp olmuşlar. Bunların en az iki veya üç kişi olduğu tahmin ediliyor. Anında devletin yetkili birimlerine haber verildi ve geldiler inceleme yaptılar. Bir de yere not bırakmışlar. “seni yakacağız” diye. Zaten yazıdan çıkar kimin yazdığı. Hem çok sayıda parmak izi bulunmaktadır. Hemen, hemen odanın ve duvar, kapının her yerinde parmak izleri bulunmaktadır. Sayın, vali ile görüştük. Güvenlik ile ilgili ve olayla ilgili dökümanlar verilmiştir. Umuyoruz, yakın bir zamanda yakalanıp, bu millete rezil, rüsva edileceklerdir. Eğer bütün bunlara rağmen yakalanmazlar ve deşifre edilmezlerse, ben şahsen şüpheye düşer ve başka mana ararım.” Diyor. Bundan sonraki süreci izleyeceğini ve ilgili makamları uyarıyor.

Ali Yeral’a saldırının kimler, neden yapıldığı konusunda sorularımızı sorduk.

Hüseyin Güler: Siz  Türkiye-Suriye kardeşliğini savunuyorsunuz. Aynı zamanda Özgür Suriye Ordusu ve El Kaide gibi terör örgütlerine karşı mücadele ediyorsunuz. Bunlar tarafından hedef seçilmiş olabilir misiniz?

Antakya’nın Cinayetlerle Anılmasını İstemiyoruz!

YERAL : Biz sadece bunlarla değil, kaos yaratmaya çalışan ve insanlığa zarar verem herkesle mücadele ediyoruz. Antakya barış ve huzur kenti iken son zamanlarda Bu Suriye olaylarından sonra bombalamalarla, adam kaçırmalarla, cinayetlerle, evlere yapılan baskın ve tacizlerle, kadın, çocuk kaçırma olayları ile Antakya’nın caddelerinde cirit atmalarla, biz bundan son derece rahatsız. Antakya’ya yakışan bir görüntü değil. Biz sadece Antakya için değil bütün Türkiye’nin barışı ve huzuru için mücadele ediyoruz. Türkiye’nin Suriye ile barışık ve kardeş ülke olmasını istiyoruz. Alevi-Sünni kardeşliğini savunuyoruz. Türkiye’nin milli birliğini ve Türkün, Kürdün, Arabın kardeşliğini savunuyoruz. Maalesef bizim savunduğumuz milli birlik ve kardeşlik, gibi şeyler birilerine batıyor ki, Ali Yeral gibi toplumun her kesiminin Alisinden, Sünnnisine, Müslümanından, Hıristiyanına , topluma mal olmuş ve büyük bir çoğunluğunun tevecühüne mal olmuş bir şahsiyete saldırı düzenlenmektedir. Ben İslami birliği ve İslami kardeşliği savunan biriyim.

Bu terör olayı, bu çirkin olay sadece Ali Yeral’a yapılmış değildir. Buranın bütün Alevilerine, bütün Sünnilerine, yani barış ve huzurdan yana olan herkese saldırılmıştır. Allah korusun böyle bir provokatif bir eylem, toplumun hasiyetini son derece yükselten bir eylem, toplumu son derece gerer. Türkiye Cumhuriyetine mal olmuş bizim gibi şahsiyetlere saldırı daha kötü olaylara vuku bulmaması için acilen bulunması, cezalandırılması, kamuoyuna teşhir edilmesini bekliyoruz.” Dedi.

Hüseyin Güler. Daha önce sınır köylerimizde Ulusal Kanal ve Aydınlık Gazetesi haber yapmıştı. Bu köylere bu terör örgütü üyeleri Suriye Ordusundan yakaladıkları ve nasıl öldürdüklerine ilişkin görüntüler bırakmışlar ve köylülere “Esad destekçisi ve Alevi Arapları kaçırın bize getirin sizi bol para veririz” demişler. Bu konuda ne diyeceksisiniz?

Ali Yeral “Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal bu konularda son derece duyarlıdır. Hem Hatay hem de Adana gibi illerimizde böyle taciz ve tehdit olaylarının haberini aldık. Biz de bu anlamda basın ve internet ortamında bunların önlenmesi çağırısında bulunduk. Devlet yetkililerini göreve davet ettik. Maalesef daha önce sözle yapılan, teflon, meyillerle gelen tehditler artık fiiliyata geçmiş durumdadır.”

Hüseyin Güler: Hatay’daki terör örgütleri nasıl temizlenir.

Ali Yeral “Bunun temizlenmesi için alim veya münecim olmaya gerek yoktur. Türkiye’yi yöneten hükümetin, halkın istekleri doğrultusunda ezici çoğunluğunun isteğidir. Antakya’da halka sorun “Senin antakya’nda Katırlıyı, Çeçenistanlıyı, Arabistanlıyı istiyormusunuz?” deyin. Burada yiyip, içip, yatıp, sonra da geceleyin gelip, senin amca oğullarını, bölünmüş ailelerinizi, allahıekber eşliğinde tavuk keser gibi kesmesini istermisiniz, sorusunu soralım. Eğer bir Allahın kulu Hatay’da “bunlar gelsin, biz razıyız” desinler. Biz özür dileriz ve haydı daha fazlasını getirin deriz.

Bunları ne alevi, ne Sünni, ne Türk, ne Arap ve Kürt istiyor. Ne Müslüman ve Hıristiyan istiyor. Peki siz neye rağmen eli kanlı terör örgütü canilerini El Kaide ve Nusre Cephesinin, Allahtan korkmayan, bir hayvana dahi reva görmeyeceğiniz, işkenceleri, çeşitli vücut parçalamalarını, adam kesmelerini, diri, diri adam yakmalarını, neye göre açıklayacaksınız? Kesinlikle bu toplum bunlardan rahatsızdır. Hükümet bir açıklama yapsın bütün bunlara rağmen bunları halkı rahatsız ediyor ve tedbir alsın. Yoksa biz kime baş vuracağız. Vatandaşlık görevini, askerliğini, vergisini veren, kendi vatandaşlarımızı kızdırıp, gücendiriyorlar. Peki Nursa cephesindeki teröristlerimi razı edeceğiz. Özgür Suriye Ordusu denilen bu çapulcuları mı razı edeceğiz. Aklı başında hiçbir insan bunları kabul etmez. Bunlar geldikleri gibi giderler. Sınırlarımız zaten bellidir. Güvenlik güçleri tarafından koruma altına alınır, böylece ne terörist girişi, ne de çıkışı olur. Daha önce Türkiye-Suriye vatandaşları arasında ne alevi, ne Sünni, ne Hıristiyan sorunu yoksa şimdi de kardeş gibi geçinip, giderler”

Hüseyin Güler. Şahsınıza karşı bu saldırıya karşı halkın desteğini nasıl oldu?

Ali Yeral “Binlerce insan beni hava alanında karşıladılar. Gelemeyenler, telefon ve meyil adresi ile yanımda olduklarını açıkladılar. Bana destek verenlerin içinde yok, yoktu. Siyasetçi, sivil toplum örgütü, halkın, kadını, erkeği, büyüğü ve küçüğünden destek gördüm. Hiç ayırt etmeden söylüyorum. Bütün milletten destek gördüm. Türkü, Kürdü, Arabı, Alevisi, Sünnisi, herkesten destek mesajları ve ziyaretlerime geldiler. İşçi Partisinden, CHP, MHP’ye kadar, din adamından, esnafına kadar, herkes Ali Yeral’ın şahsında bu cüreti, bu küstahlığı, protesto etmek ve toplumun barış, huzurundan yana olduğunu belirttiler. Bu toplumun her kesimi barış ve huzurdan yanadır. Bir alevi önderini öldürüp, Sünni cemaatini töhemat altında bırakmayı, ya da bir Sünni cemaati önderini öldürüp, Alevileri töhemet altında bırakmayı kim ister?

Bakın geçen hafta iki önemeli Hıristiyan din adamı Antakya’da kaçırıldı. Cilve gözünden kaçırıldı hayatlarından endişe ediyoruz. Şoförleri öldürüldü, kimlerin ellerinde Çeçenistanların ellerinde. Kimse sormuyor mu, Çeçenistanlı bir caninin Antakya’da işi nedir? Çeçenistanlı bir caninin Suriye sınırında işi nedir? Birisi çıkıyor ve “ya bize kimse gelmiyor. Terör yoktur.” Bunlar yanlış şeyler, toplumun gözüne baka, baka, artık mızrak çuvala sığmıyor.

Kesinlikle Çeçenistan’dan da, Libya’dan da, Katar’dan da, Suudi Arabistan’da, Tunus’dan da terör örgütleri gelmektedir. Bunlara bir şeyler içirip, beyinlerini kandırıp, “Suriye’de kafir aleviler var. Onları öldür sana cennette kırk tane huri” diyorlar. Kendi şehveti için bu hayal ve gerçek dışı olaylara gönderiyorlar.”

Hüseyin Güler. Tehdit Mektubunu bırakanlar kimlerdir?

Ali Yeral “ Biz Allahtan korkan insanlarız. Tabi emin olmadan bir şey söylemek doğru değildir. Şunu söylemekle yetineyim, bize sayasız tehdit mesajları gelmiştir. Ben bunları sayın Hatay il emniyet müdürüne bildirdim. “biz gerekenleri yapıyoruz, takip altında tutuyoruz. Sayısız tehditleri biz ciddiye almadık Havlayan köpek ısırmaz babında düşündük. En sonunda bu işi eyleme dönüştürdüler.

Bana bırakılan yazının Türkçe olması bende şu izlenim bırakıyor. Bu terör eylemini yapanlar ya Türk vatandaşıdır, ya da en azından Türkçeyi iyi bilen birisidir. Çölde yaşayan birisinin Ekinci beldesinde yaşayan Ali Yeral gibi birisine göz göre, göre girecek ve Türkçe ile tehdit edecek. Birisi bu şekilde bunları yönlendirmiş olabilir. Oraya bu notu bırak demiş olabilir. Ama şundan kesinlikle eminim, bu olay tamamen Suriye gündemi ile ilgilidir. Bizim Suriye ile savaştan yana değil de, barıştan yana olmamız, alevi, Sünni kardeşliğini savunmamız, milli birlik ve beraberliğimizi ölümüne kadar savunmamız, bu karanlık güçleri rahatsız etmiş olacak ki “gidelim tehdit edelim, belki siner” Onların unuttukları bir şey Ali Yeral’ın arkasında sadece ekinciler beldesi, Antakya halkı, Akdeniz Alevileri değil, şu ana kadar bizi aramayan kalmadı. Bütün alevi örgütleri benim yanımda yer aldılar ve mesaj yayınladılar. Bu mesajlarda senin mücadelenin yanındayız diyerek destek verdiler.”

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Yurtçiçek, Ali Yeral’a yapılan bu saldırıyı kınayarak, kendisine geçmiş olsun dileğinde bulunarak, şunları söyledi. “İşçi Partisi olarak baştan beri Türkiye-Suriye kardeşliğini canımız pahasına savunuyoruz. Yine Hatay’da bulunan terör kamplarının kapatılması için mücadele verdik. Sınırlarımızda AKP Hükümeti tarafından desteklenen terör gruplarının derhal sınırlarımızdan çıkarılması için kampanyalar yürüttük. Ali Yeral gibi bir bölge önderi de bu ciddi mesele üzerine her türlü mücadeleyi yürütmektedir. İşte ABD’nin himayesinde yürütülen, AKP hükümetinin desteklediği bu terör kampları kapatılmalı, dediği için saldırıya uğramıştır. Geçmiş olsun diyoruz. Her zaman bu mücadelede birlikte olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.

Bu olaya İşçi Partisi Hatay  İl Başkanı Bülent Sakuçoğlu, Ali Yaral’ın yanındayız diyerek şunları açıkladı. “Öncelikle bu mefhum olaydan dolayı, Ali beye geçmiş olsun diyoruz. Burada Antakya halkına ve Alevi cemaatına Türkiye-Suriye halkının kardeşliği konusunda dik bir duruş sergilemiştir. Bu dik duruşu bu bölgede projeleri olan emperyalist güçlerin dikkatini çekmiş olmalı ki, bu saldırıyı, bu ürkütmeyi yapmışlar amaç geri adım attırmaktır. Bu aynı zamanda provakatif bir olay olarak da alevi ve Sünni halkın birbirine düşürmek için de yapılmış olabilir. Ne şekilde düşünülmüş olursa, olsun, Ali Bey burada, bizler buradayız. Hatay halkı neyin, ne olduğunu gayet iyi biliyor. Bu nedenle bu tür çabalar, bu tür saldırılar, bir kıymeti yoktur. Dik duruşumuza ve haklı olduğumuz davada yolumuza devam edeceğiz” dedi.Türkiye-Suriye dayanışma Platformu adına kendisi Hıristiyan olan Ferit Meymi saldırıyı kınayarak şunları söyledi. “İlk günden bu yana Ali beyi bırakmadık. Bundan sonra da bırakmayacağız. Onu kuruyacağız, onu himaye edeceğiz. Bizim bütün toplum da aynı hassasiyeti taşıdığını düşünüyorum. Biz bütün Türk, Kürt, Arap ve Müslüman, Hıristiyan olarak böyle yetiştik ve böyle kalacaktır” dedi.         HÜSEYİN GÜLER

  Editör :  Hasan Özdemir

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Hasan Özdemir

 Kategori  Haber

2499 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Hasan CUNEDİOĞLU

Hasan CUNEDİOĞLU ¬
KÜLTÜR İNSANLARA ZARARLIDIR, ÜLKEDEKİ KİTAPLARI YAKIN

Süleyman Göksu

Süleyman Göksu ¬
AMELLERDE DİKKAT EDİLECEK ŞEYLER

Ruşen Bağatur

Ruşen Bağatur ¬
rusenbagatur@hotmail.com

Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk ¬
ZAMBUT (2)

Feyyat Özyazar

Feyyat Özyazar ¬
SEÇİM VE YAŞAMA DAİR

Nevzat Laleli

Nevzat Laleli ¬
İHTİLAL, ÜLKENİN İNTİHARIDIR

Hasan Kanbolat

Hasan Kanbolat ¬
ORSAM’ı Neden Bırakmak Zorunda Kaldım

Celalettin Yavuz

Celalettin Yavuz ¬
Karadeniz ve Ege Konusunda Silahlı Kuvvetler Nerede?

Ahmet Yumuşak

Ahmet Yumuşak ¬
AĞLA ANKARA

Hüseyin Güler

Hüseyin Güler ¬
2015’DEN, 2016 YILINA AKAN ZAMANDA, YİNE BAŞIMIZ BELADA!
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ekim 2016

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 23
 Dün : 79
 Toplam : 351278
 Ip No : 54.204.217.140
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 3.0736 3.0791
  Euro 2.9537 2.9732
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


Haber | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2011- Reyhanli Öncü Haber - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.