Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİN GÖREVLERİ - Reyhanli Öncü Haber
   
 

Hasan cüneydioğlu ¬

Hasan cüneydioğlu

 BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİN GÖREVLERİ
 Yazı Boyutu

 Tarih : 17.02.2014 - 10:20:09 


BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİN GÖREVLERİ


BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİN

GÖREVLERİ


Saygı değer okurlar partinin seçim kurulunda görevli olmam nedeniyle birçok kişi beni arayarak seçimle ilgili birçok soru soruyorlar. Birçok kişiden edindiğim izlenin, meclis üyeliği ile encümen üyesi aynı şeyler olduğunu düşündükleri gördüm.

 

Beni telefonla arayarak veya bir arada olduğumuzda “Ben encümen olmak istiyorum listeye beni alın diyor.”

Bende herkes bilgi sahibi olsun diye Bu ve buna benzer soruları bir arada toplayıp saygı değer okurlarımızla paylaşmaya düşündüm.

 1-Belediye Meclis Üyesini Kısaca özetlemek gerekirse: Bir kamu görevidir.  Siyasi partileri belediye meclisinde temsil etmek için seçilirler. Parası az, amma sorumluluğu fazla siyasi bir görevdir. Bu nedenle seçilmeden önce gönüllülük esasına dayanır, bilinmesi lazım. Seçildikten sonra ise sorumluluk hukuki esaslara dayanır. Görev süresi beş yıldır. Süre bitiminde Tekrar aday olabilir.

İktidar partisi her vatandaşa hizmet getirmek için uğraşması gerekirken, Muhalefetteki belediye meclis üyelerinin görevi de denetim yaparak belediye yönetimlerinin hata yapmalarını engeller, ya da yapılmış bir hata varsa ortaya çıkarmaya çalışırlar. Bu nedenle Belediye meclisine seçilecek üyelerin zamanlarının önemli bir kısmını ayırmaları gerekir. (ayıramayanlar aday olmamalı)

Belediye meclis üyeleri Meclis üyesi olduğu belediyeden ihale alamaz. Ayrıca 1. dereceden akrabalarının iş alması ise etik sayılmaz. (Tabi ki bu Türkiye’de geçerli değil) Belediye başkanları Görevleri bittikten sonra 2 yıl, Belediye meclis üyeleri ise 1 yıl ihale alamazlar.

Belediye başkanı, belediyenin 1.derece tüzel kişiliğini temsil eder yani yürütmenin başıdır. Aynı zamanda faaliyet raporunun görüşüldüğü günler hariç, Belediye meclis başkanı görevini yürütür.

Belediye Başkanı ona bağlı 4-5 başkan yardımcısı, onlara da bağlı toplam 19 müdürlük vasıtasıyla belediye işleri yürüterek halka hizmet ederler.

Eğer bir benzetme yapacak olursak. Yerel seçim ile seçilen Belediye Meclis Üyeleri, Genel seçimle seçilen Milletvekillerine, Belediye meclisi ise TBMM’sine benzemektedir. Belediye Encümenleri Bakanlara, Belediye başkanı ise yürütmenin başı olan başbakana benzemektedir.

Karşımıza en çok çıkan soruda,  Belediye Meclis Üyesi ile Belediye Encümeni kavramları zaman zaman biri biriyle karıştırılmaktadır. Oysa belediye encümeni iktidar partisinin Belediye meclis üyeleri arasından idari faaliyet için seçildikleri halde,

Belediye Meclis üyeleri her partinin aldığı oy oranında seçilerek sadece karar organı olan Belediye Meclisinde görev alırlar.   

Çoğunluğu olan parti meclisin ilk birleşiminde1.ve 2.başkan vekilleri ile iki katip üye seçer. TBMM sinde var olan ihtisas komisyonlarının benzeri belediyelerin bünyesinde de var. İlk birleşimde komisyonlarda görev yapacak üyeler seçilir.

İhtisas komisyonları. Belediyelerin bünyesinde bulunan Plan ve bütçe, İmar ve bayındırlık ile Denetim Komisyonları gibi zorunlu olarak kurulması gereken ihtisas komisyonlarının yanı sıra, ihtiyaca göre oluşturulan Hukuk, Eğitim ve kültür, Tarife, Sosyal işler komisyonları gibi komisyonlar da vardır.

Komisyonlar En az 3, en fazla 5 üyeden oluşur. Üye dağılımı partilerin meclis üye dağılımı dikkate alınarak paylaştırılır. Özellikle imar ve bayındırlık ile plan bütçe komisyonlarının görüşleri alınmadan herhangi bir karar alınamaz. 

Bu nedenle imar ve bayındırlık komisyonu kendisine gönderilen gündem maddelerini 10, Plan bütçe komisyonu ise 5 gün içerisinde karara bağlamak zorundadır.

 ikinci oturumda ise komisyon görüşleri (Raporları) de dikkate alınarak gündemdeki konular görüşmeye açılır. Bu görüşme sırasında İktidar ve Muhalefet partilerine ait grup başkan vekillerinin koordinasyonuyla üyeler görüşlerini açıklayabilirler.

Daha sonra gündemdeki konular sırayla oylanır. Oylama sonucu oy birliği ya da oy çokluğu ile kabul veya ret edilebileceği gibi çekimser kalmak isteyen kalabilir.

                                                                                                              DEVAMİ VAR 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 10 Puan Verildi
 Kaynak :  Hasan cüneydioğlu

 Kategori  Haber

644 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Hasan cüneydioğlu

Hasan cüneydioğlu ¬
BUGÜN 19 MAYIS

Süleyman Göksu

Süleyman Göksu ¬
HAZRET-İ EBÛBEKİR'İN CÖMERTLİĞİ

Ruşen Bağatur

Ruşen Bağatur ¬
rusenbagatur@hotmail.com

Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk ¬
ZAMBUT (2)

Feyyat Özyazar

Feyyat Özyazar ¬
SEÇİM VE YAŞAMA DAİR

Nevzat Laleli

Nevzat Laleli ¬
GAPAN DA GAÇAN MI?

Hasan Kanbolat

Hasan Kanbolat ¬
ORSAM’ı Neden Bırakmak Zorunda Kaldım

Celalettin Yavuz

Celalettin Yavuz ¬
Trabzon’da Utanç Günü ve Adaletin Çöküşü

Ahmet Yumuşak

Ahmet Yumuşak ¬
AĞLA ANKARA

Hüseyin Güler

Hüseyin Güler ¬
2015’DEN, 2016 YILINA AKAN ZAMANDA, YİNE BAŞIMIZ BELADA!
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Mayıs 2016

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 5
 Bugün : 104
 Dün : 358
 Toplam : 311091
 Ip No : 54.87.39.97
     

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.8065 2.8116
  Euro 2.6474 2.6649
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


Haber | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2011- Reyhanli Öncü Haber - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.