Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

YAYLADAĞ’DA SÜT ÜRETİCİSİ İCRA KAPISINDA… - Reyhanli Öncü Haber
   
 YAYLADAĞ’DA SÜT ÜRETİCİSİ İCRA KAPISINDA…

YAYLADAĞ’DA SÜT ÜRETİCİSİ İCRA KAPISINDA…
 Yazı Boyutu

 Tarih : 14.06.2012 - 17:40:39 


MUSTAFA VAROŞLU Ben Kışlak doğumluyum ve hayvancılık yapmaktayım. 2009 Yılında devletten yani ziraat bankasından hayvancılık için kredi aldık. Hayvanları 6.bin liraya köyümüze mal ettik. Kredilerin ödeme zamana geldi ve kredilerimizi ödeyemiyoruz. 6.Bin liraya aldığımız hayvanların şimdi ederi ise 2 bin veya 2500. lira eder. Yemi yetişmiyor, zaten emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Kısaca çiftçi aç, aç.


Hatay’ın sınır ilçelerinden biri Yayladağ’dır. Yayladağ daha çok Türkiye-Suriye gerginliği döneminde basına girmiştir. Türkiye-Suriye gerginliği ile birlikte sınır ticareti ve kaçakçılıkta son bulduğundan insanlar işsiz kalmıştır. Yayladağ’ın diğer önemli gelir kaynağı ise tütün kotaları ile artık tütün ekemez konuma gelmişler. Köylerin çoğu tütün üretim ile geçiniyordu. Ayrıca son dönemlerde bazı tüccarların önermesi ile bazı tarlalara tütün ekimi yapılıyor. Ama bu son derece az yapılmaktadır. Yayladağ’ında keçi beslemekte nerdeyse yasaklanmıştır. Gerekçe olarak da ormanlara keçilerin zarar vermesi gösterilmiştir.

Yayladağ’da sınır ticareti, tütün, keçi beslemek yasaklanınca bu kez köylüler Süt inekleri beselemeyi düşünmüşler ve bütün köylerde hemen, hemen süt inek beslemek için kredi çekmişlerdir.

Yayladağ’ki süt inekçiliğinin yerinde görmek için Kışlak eski belediye başkanı Ali Pişkin, yine süt inek üreticisi Ali Tüfek ve Mustafa Varoşlu birlikte köylere gittik.

Yayladağ Merkez, Kışlak Beldesi, Karaköse beldesi, Sebenoba köyü, Yeşiltepe Köyü, gibi süt inekçiliği yapan üreticilerle görüştük.

Süt üreticileri Devletin Ziraat Bankası aracılığıyla kredi almışlar. Bu krediler ise şartlı verilmiştir. Üreticiye direk para ödenmediğinden ancak inek alınca inek satan firmaya ödenmiştir. Bu da üreticiye 5 bin ile 6 bin arasında fiyata mal olmuştur. Üretici ise bu paralar bize verilseydi. En az 1500.Tl. ucuz alabilirdik diyorlar.

6.Bin liraya alanına süt ineklerinin şuan fiyatı ise 3.bin civarındadır. Kredilerin taksitleri geldiğinden üretici beklediğini bulamamış ve birinci taksitlerini zor bela ödemişlerdir. İkinci taksit kapıda ama üreticide para yok. Bütün üreticilerin durumu hemen, hemen aynı.

Süt üreticisi “banka paraları niye bize vermedi. Anlamadık. Zaten krediler için biz tarlamızı, evimizi ipotek göstermiştik. Birde bizi banka Tekirdağ, Burdur ve İzmir gibi bölgedeki firmalara yönlendirdiler. O firmalarda bize gebe diye sattıkları inekler gebe çıkmadı veya daha yeni gebe kalmışlar. Ayrıca sütçül diye verdiği inekler öyle çıkmadı” Bütün bunlar birleşince süt üreticisi perişan ve kapılarına icra gelecek günü bekliyor.

Üreticiler şunu da ifade ediyorlar. Şu an gelsinler bu inekleri aldığımızın yarasına satıp, kredilerimizi ödemek istiyoruz. Ama bu fiyata bile satın alan yok. Çaresiz kaldıklarını belirtiyorlar.

Üretici ise bu kredilerin iki yıl ertelenmesini istiyorlar. Bu ister faizli, ister faizsiz olsun yoksa yok olup, gideceklerini altını çiziyorlar.

Yeşil Tepe eski  Muhtarı Celal Benli “Eskiden bende bu işi yapıyordum. Ama artık ahırım boş ve yapmıyorum. 25 hayvan besliyordum. Şimdi tek bir hayvanım yok. Ayrıca kotadan ötürü tütünde ekmiyoruz. Durumumuz iyi değil”

Yayladağ Merkezde süt inekçiliği yapan Mehmet Aksoy’da girdilerden şikayetçi ve icra gelmeden kredilerin ertelenmesini istiyor.”Şu an girdiler çok yüksek. Bu yüksek girdilerin altında ezilmekteyiz. Bunun için büyüklerden bir şey bekliyoruz. Yine biz bunların karşılığını alamıyoruz. Devam etmek için yapıyorum. Çiftçilerin ayakta kalmasını istiyorlarsa iki yıl bu kredileri ertelesinler. Yoksa borç yüzünden hayvanları satacağım ve bunun yüzünden kayıp olup gideceğiz.”

Kışlak Kasabasından Sıtkı Aldanmaz ’da ipotekle almışlar kredileri. Malları alırken ise bu hayvanlar gebe diye vermişler ama daha yeni gebe olduğu içinde bir yıl beklemişler ve ürün alamadıklarından ötürü zarardayız diyor. “Kredilerle 6.bin liraya aldık ama bizim ürettiğimiz aynı süt ineklerini ise 2.bin liraya satıyoruz. Banka bizden kredi için ipotek aldı. Birde kredileri istedikleri şekilde yönlendirdiler. Bizlere pahalı süt inekleri aldırttılar. 6.bin liralık süt inek ederi ise bu gün 3.bin liradır. Mazot pahalı, yem pahalı ve açık bu kredileri ödeyemeyeceğiz. Krediler iki yıl faizli veya faizsiz ertelensin istiyoruz.” Dedi.

Sebenoba Köyünden Ali Yılmaz ise köyün 40 süt inek işletmesi olduğunu ve bunların pahalı alındığından ötürü bütün üreticilerin perişan olduğunu belirtiyor.

ALİ YILMAZ

Bizim köyümüzde 10 baş ve üzeri süt inekçiliği işletmesi vardır. Süt hayvancılığı yapıyoruz. 2010’nun Ekim ayında işe girdiğimizde yem fiyatları 26 liraydı. Bugün ise 40.lira olmuştur. Bu ülkede bu kadar değişen başka bir şey olmadığını düşünüyoruz. Biz kredilerle 6.bin liraya hayvanı mal ettik. Şimdi ise bu hayvan 3.bin lira civarındadır. Bizim ciddi sorunlarımız var. Devletin buna bir çözüm bulması gerekiyor. Yem fiyatlarının 20-25 lirayı geçmemesi gerekir. İstediğimiz kadar kaba yem üretelim elimizden bir şey gelmez. Önümüzde krediler var. Bunlar ertelenebilir. Bu da bir çözüm yöntemidir. Bölgemizde kaçak hayvanlar var bunların önlenmesi gerekiyor. Canımıza tak dedi ve artık üreticiler olarak yeter diyoruz. Bu bölgede kaçak hayvanları önlemediğimiz sürece bizin hayvanların para etmesi mümkün değildir. Süt fiyatında önemli bir artış beklemiyoruz ama düşüşte olmaz diyoruz. Bizim açımızdan olumludur. Biz sütü daha kaliteli hale getirebilir miyiz, onun yollarını arıyoruz. Yem iyi olmadan iyi süt olmaz, bir kilo yemin karşılığı bir kilo süt olunca da hayvanın iyi beslendiği anlamına gelmiyor. Ancak devletin alabileceği önlemlerle düze çıkma şansımız var. Yoksa bütün üreticiler batıp gidecektir.

ZEKİ YILMAZ

Banka bize kredi verirken şart koştu. Gebe hayvan alacaksınız dedi. Her yerde hibe krediler var. Doğunun her yerine bu krediler verilmiştir. Hatay bölgesine niye verilmedi? Bizim burayı doğu bölgesi kapsamına aldılar ve geri çıkardılar. Hep doğuya yardım ama bizim buralarda mağdur edilmemesi lazım. Biz kredi almak için başvurduğumuzda hayvan fiyatları 3 bin di lira idi, hemen 7 bin liraya yükseldi. Ben 6 bin liraya Tekirdağ’dan hayvan getirdim. Bu malın fiyatı şimdi yarısıdır. 3 Binin altında inek veriyorum ama ona da bakan yoktur. Emin olun alan olsa hayvan satmayacak hiçbir üretici yoktur. Para yapsın herkes hayvanlarını satacaktır.

MÜCEHATTİN KABADAYI  (Kışlak belediyesi meclis üyesi)

Beldemizin temel sorunlarından biri hayvancılığın geliştirilmesidir. Yem maliyeti yüksek olduğundan, insanlarımız zarar ediyor ve hayvancılık yapamıyorlar. Yetkililerden şunu rica ediyorum. Beton yığını yapacaklarına merayı çoğaltsınlar. İnsanlara destek olsunlar ve insanların refah düzeyi yükselsin. Hayvancılıkta maliyet yüksek olunca, ne kadar çalışırsan, çalış zarar edersin. Yer olmalıki hayvanlar gezsinler. Yöremiz hayvancılık açısından elverişli ama bunu yapmakta güçlük çekiyoruz. Çünkü yem ve saman alamıyoruz. Bakın bir buzağıyı besle ve büyüt bu günkü şartlarda sattığın zaman cebinden para gider ve ona harcadığını karşılayamazsın. Devlet maliyeti düşüreceğine maliyeti yükseltmektedir. Her yeri beton yığını haline getiriyorlar. Hayvanlarımız için mera kalmadı. Yani biz angut istemiyoruz. İthal istemiyoruz. Tarım bakanı ve ziraat odası başkanı arazileri korumalıdır.

MUSTAFA VAROŞLU

Ben Kışlak doğumluyum ve hayvancılık yapmaktayım. 2009 Yılında devletten yani ziraat bankasından hayvancılık için kredi aldık. Hayvanları 6.bin liraya köyümüze mal ettik. Kredilerin ödeme zamana geldi ve kredilerimizi ödeyemiyoruz. 6.Bin liraya aldığımız hayvanların şimdi ederi ise 2 bin veya 2500. lira eder. Yemi yetişmiyor, zaten emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Kısaca çiftçi aç, aç. Zeytin üretiyoruz. Zeytin yağının fiyatı 3 veya bilemedin 3.5. liradır. Bundan on sene önce zeytin yağının fiyatı 6.liraydı. Ayçiçeği yağının fiyatı ise 2.5.liraydı.  Şimdi tersine döndü ve 6 lira ay çiçek yağı ve zeytin 3 liraya inmiştir. Bakın bir kilo zeytin yağı bir kilo mazot yapmıyor. Zeytinci perişan, hayvancı perişan. Köyümüzden 200 delikanlı İstanbul’a göç etti. Yeni bir köy İstanbul’da kurulda ve onlarda perişan. Yeter diyoruz ve hakkımızı istiyoruz. Biz bu ülkenin birinci sınıf insanlarıyız. Atatürk demişti ki “çiftçi, köylü bu milletin efendisidir” ama bu milletin rezili olduk. Yazık biz rezil olmak istemiyoruz. Bizim insanca yaşamak ve emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Editör :  Hasan Özdemir

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  Hasan Özdemir

 Kategori  Haber

740 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Hasan CUNEDİOĞLU

Hasan CUNEDİOĞLU ¬
KÜLTÜR İNSANLARA ZARARLIDIR, ÜLKEDEKİ KİTAPLARI YAKIN

Süleyman Göksu

Süleyman Göksu ¬
AMELLERDE DİKKAT EDİLECEK ŞEYLER

Ruşen Bağatur

Ruşen Bağatur ¬
rusenbagatur@hotmail.com

Hakkı Öztürk

Hakkı Öztürk ¬
ZAMBUT (2)

Feyyat Özyazar

Feyyat Özyazar ¬
SEÇİM VE YAŞAMA DAİR

Nevzat Laleli

Nevzat Laleli ¬
İHTİLAL, ÜLKENİN İNTİHARIDIR

Hasan Kanbolat

Hasan Kanbolat ¬
ORSAM’ı Neden Bırakmak Zorunda Kaldım

Celalettin Yavuz

Celalettin Yavuz ¬
Karadeniz ve Ege Konusunda Silahlı Kuvvetler Nerede?

Ahmet Yumuşak

Ahmet Yumuşak ¬
AĞLA ANKARA

Hüseyin Güler

Hüseyin Güler ¬
2015’DEN, 2016 YILINA AKAN ZAMANDA, YİNE BAŞIMIZ BELADA!
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Ekim 2016

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 4
 Bugün : 227
 Dün : 317
 Toplam : 350808
 Ip No : 54.205.105.56
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 3.0675 3.0731
  Euro 2.9508 2.9704
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank Checker


Haber | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2011- Reyhanli Öncü Haber - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu sitede

Çilem.Net Haber Yazılımı kullanılmaktadır.